Gėlės

Išskirtinės Davido Austino sodo rožės

1-Pagrind-nuotrauka

Šiandien norėtume papasakoti apie neįprastas ir tokias romantiškas rožes užkariavusias savo grožiu milijonus širdžių ir laimėjusios daugybę apdovanojimų prestižinėse gėlių parodose.

Šių rožių įkūrėjas Davidas Austinas įsitikinęs, jog Anglija asocijuojasi su rože, kaip Japonija su chrizantema. Jo pastangomis išgauta nauja grupė šiuolaikinių rožių atspindi anglišką, tradicinį sodą. Dabar visame pasaulyje šias gėles vadina ”David Austin rožės”, tačiau pats selekcininkas jas vadina angliškomis rožėmis.

Su senomis rožėmis jas vienija žiedo forma, subtilus aromatas ir natūrali krūmo išvaizda, o su šiuolaikinėmis floribundinėmis ir arbatinėmis hibridinėmis rožėmis – atspalvių gausa, daugkartinis žydėjimas ir atsparumas lygoms.

Kuo gi mus taip žavi ir vilioja šie svyrantys, senoviško angliško sodo, bijūno formos žiedai? Galima drąsiai teigti, jog dauguma iš mūsų pirmą kartą senovinę rožę išvydo ne sode, o ant paveikslo, porcelianinės vazos ar kinų šilko. Šių šedevrų kūrėjai išmokino mus vertinti šių rožių žavesį ir grožį, ir visam laikui įamžino šias rožes kaip meno kūrinį.

Angliškos rožės – kokios jos?

Nuo senų laikų sodo rožės pasižymėjo paprastais, pusiau pilnaviduriais ir pilnaviduriais žiedais. Jų grožiu, be abejonės, žavisi daugelis, tačiau dauguma senovinių rožių rūšių žydi tik vieną kartą per vasarą. Jų spalvinė gama neišsiskiria įvairove ir varijuoja nuo baltos ir švelniai rožinės iki tamsiai rožinės ir purpurinės spalvos.

XX amžiuje 50-ųjų pradžioje jaunas, anglų fermeris Davidas Austinas sugalvojo sukurti sodo gėles, kurios primenant senovines rožes, būtų laisvos nuo jų trūkumų. Jis intuityviai jautė, jog sukryžminus įvairias rūšis galima apjungti senovinės rožės išvaizdą su energinga naujoviška rože ir išgauti grupę, kuri pranoks visus lūkesčius. Suprantama, viskas buvo ne taip jau paprasta. Tačiau palaipsniui, kruopščiai atrenkant iš tūkstančių sodinukų, pradėjo ryškėti ta rožės forma, kurią jis norėjo matyti.

Sėkmės istorija

Angliškos rožės tai, galima sakyti, nauja rožių rūšis. Autoriumi ir įkvėpėju šios nuostabios rožių serijos tapo paprastas, anglų fermeris Davidas Austinas, beprotiškai mylintis rožes. Kai 50-tais metais jis pamatė Prancūzijoje senovines rožes, jo svajone tapo sukurti šiuolaikines rožes, kurios būtų panašios į senovines veisles, bet tuo pačiu metu turėtų malonų aromatą, proporcingą krūmo formą ir žydėtų antrąkart. Be to, Davidas Austinas norėjo paįvairinti savo rožių spalvas, nes tarp senovinių rožių nebuvo nei geltonų, nei oranžinių.

Praėjusio šimtmečio viduryje Davidas Austinas sukryžmino senovinę rožę ”Belle Isis” su šiuolaikine ”Dainty Maid”. Rezultatas pranoko visus lūkesčius, nes geriausi sodinukai virto aukštais krūmais, turinčiais didelius, mira kvepiančius žiedus. Taip atsirado pirmoji rožių rūšis ”Constance Spry”, kuri ir šiandien, nepaisant vienkartinio žydėjimo, vis dar populiari visame pasaulyje. Tai tapo angliškų rožių istorijos pradžia.

80-taisias Davido Austino kolekcijoje pasirodė pirmoji, geltonos spalvos rožė, kurią jis pavadino savo labai gero draugo vardu ”Graham Thomas”. Ši rožė pasižymėjo tokiu intensyviai geltonu atspalviu, kurį rentai sutiksi tarp arbatinių hibridinių rožių. Iki šiol ”Graham Thomas” yra viena iš perkamiausių angliškų, geltonų rožių.

Kitu Davido Austino svarbiu pasiekimu tapo ”Mary Rose” rūšis. Ši rožė pasižymėjo proporcingu krūmu ir iš išvaizdos ji labiausiai priminė senovines rožes. Būtent su šių rožių atsiradimu Devidą Austiną aplankė tikra sėkmė. Paskui selekcininkas dažnai naudojo ”Mary Rose” rūšį tolesniam hibridizavimui.

Šiuo metu oficialiai užregistruota daugiau nei 200 angliškų rožių veislių ir kiekvienais metais šis sąrašas pasipildo 3-5 naujienomis. David Austin komerciškai sėkmingiausias selekcininkas. Jo filialai yra visame pasaulyje ir kasmet parduodama daugiau nei 4 milijonus sodinukų.

Rožių ypatumai

Vieni iš svarbiausių dalykų ką vertino Davidas Austinas savo rožėse tai žiedų forma ir jų aromatas. Tai viena iš kvapniausių rožių grupių, kuriose galima aptikti muskuso, miros, arbatinių rožių bei įvairių vaisių aromato pėdsakų. Jis siekė užtikrinti, kad jo rožės pasižymėtų būdingu senovinių rožių dvelksmu ir forma, todėl dauguma veislių turi originalius, pilnavidurius, bijūno formos kvapnius žiedus. Tačiau svarbiausiu tikslu buvo sukurti rožę, kuri pasižymėju išskirtiniu žavesiu ir grožiu.

Angliškas rožes išskiria ne tik pumpuro forma. Ypatingo žavesio joms priduoda žiedlapių tekstūra ir jų išsidėstymas žiedo viduje. Šių rožių žiedlapiai minkšti ir skaidresni nei pas daugumą kitų šiuolaikinių rožių. Tai leidžia joms būti švelniomis, romantiškomis ir švytinčiomis saulėje.

Davido Austino rožės floristikoje

Šių rožių elegancija ir subtilumas žavi ne tik viso pasaulio sodininkus, tačiau ir mus floristus. Dėl savo išskirtinumo ir neįprasto grožio Davido Austino rožės dažnai naudojamos vestuvinėje floristikoje ir dekoravime. Viso pasaulio floristai ir dekoratoriai plačiai naudoja šias gėles savo darbuose. Švelni angliška rožė, išsiskiria ypatinga forma ir žiedlapių skaidrumu, todėl idealiai tinka įvairių kompozicijų kūrimui. Puokštės iš šių gėlių atrodo elegantiškai ir stilingai, o jų užburiantis aromatas užpildo visą erdvę.

Pateiksime kelias populiariausias skintų rožių rūšis Davido Austino kolekcijoje:

  • Juliet – yra viena iš pirmųjų skintų Davido Austino rožių, išvesta Didžiojoje Britanijoje 2005 metais. Elegantiška gėlė visiškai skiriasi nuo daugelio kitų šiuolaikinių skintų veislių. Juliet apjungia savyje elegantišką senovinės rožės formą, šiltus, persikinius atspalvius ir subtilų aromatą arbatinės rožės. Ši gėlė buvo pavadinta Šekspyro herojės Juliettos garbei.
  • Patience – nepaprasto grožio, kreminės spalvos rožė. Jos švelūs žiedlapiai atrodo lyg nėriniai, o gaiviame aromate juntami citrinų, alyvų ir miros natos.
  • Darcey – dar vienas Davido Austino šedevras. Ši gėlė buvo pavadinta garsios anglų balerinos Darcy Bassel garbei. Sodrios aviečių spalvos ir nuostabaus vaisinio aromatas derinis užtikrino šiai rožei pagrindinę vietą tarp spalvingiausių ir romantiškiausių floristinių kompozicijų.
  • Miranda – ši gėlė priklauso antrajai Davido Austino rožių kartai. Dideli bei šiek tiek garbanoti gėlių žiedlapiai suteikia puokštei laisvės. Išskirtiniai šios rožės bruožai yra gan didelis žiedas, švelnus atspalvis palei kraštus ir intensyvėjantis pumpuro centre, ir žinoma neįtikėtinai subtilus vaisių ir medaus kvapas.

Meilė ir atsidavimas savo darbui padėjo pasiekti užsibrėžtus tikslus ir sukurti išskirtinį, nematytą grožį, kuriuo dabar žavisi visas pasaulis. Puokštė ar kompozicija iš šių rožių gali tapti unikalia dovana, o galbūt romantiškos meilės istorijos pradžia. Davido Austino rožės neturi sezoniškumo, todėl jos prieinamos ištisus metus. Jas įsigyti galima pateikus išankstinį užsakymą elektroniniu paštu info@julietrose.lt arba telefonu +370 656 25978

Parašykite komentarą